Układanie kostki brukowej wydaje się dość łatwym zadaniem, jednakże czy rzeczywiście takie jest? Czy można ułożyć kostkę samemu bez pomocy fachowców? Przede wszystkim należy wiedzieć, że podczas układania kostki można popełnić kilka poważnych błędów, które sprawią, iż kostka brukowa nie będzie tak trwała jak mogłaby być przy odpowiednim jej położeniu. Ważne jest więc, żeby zrobić to w odpowiedni sposób.
Oto lista błędów oraz ważnych informacji, które można popełnić podczas układania kostki brukowej i na które w związku z tym należy zwrócić szczególnie dużą uwagę nawet przed decyzją o jej wyborze.
Czy warto samemu układać kostkę, czy może lepiej zatrudnić fachowców?
Jak najbardziej można przecież zakupić wszystkie potrzebne materiały do układania kostki brukowej i zrobić to samodzielnie, ostatecznie wcale nie jest to trudna czynność. Jeśli jednak chcemy być pewni co do jakości wykonania, czyli w tym przypadku poprawnego i odpowiedniego ułożenia kostki brukowej, powinniśmy zaufać wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom. Polecamy . O ile samodzielnie rzeczywiście jesteśmy w stanie do zrobić, to sami nie mamy aż tak wielkiej wiedzy na ten temat i bardzo łatwo będzie popełnić różne błędy, które mogą sprawić, iż kostka nie będzie tak trwała jak mogłaby być.
Przygotowania do ułożenia kostki brukowej
Pierwszymi pracami, które powinny być wykonywane przed rozpoczęciem układania kostki brukowej, powinny być prace badawcze. Badania gruntu wykazują jego konkretne parametry, dzięki którym można ustalić odpowiednie przygotowanie nawierzchni pod kostkę. Jest to wbrew pozorom bardzo potrzebny element prac, gdyż pozwala to uniknąć w przyszłości wypiętrzania się kostki oraz przebarwień na niej.
Błędy w przygotowaniu nawierzchni i podczas układania kostki
Odpowiednie przygotowane nawierzchni i tak zwanej podbudowy ma tak naprawdę bardzo duże znaczenie, bo to właśnie od niego zależy trwałość kostki. Na tym etapie można popełnić kilka błędów, a więc należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Jeśli nie dopilnujemy, by podbudowa była odpowiednia, w przyszłości mogą powstawać nierówności na powierzchni kostki albo może się ona w niektórych miejscach zapadać, a jak wiadomo, nie powinno się tak wydarzać, ponieważ może to grozić niebezpieczeństwem dla osób, które będą się poruszać po kostce.
Poza tym już podczas samego układania kostki brukowej należy przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na to, by zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi kostkami. Kostki nie mogą do siebie przylegać jedna do drugiej, a musi być między nimi zachowana minimalna odległość przynajmniej 3 mm.