Systemy deskowań

Systemy deskowań

Każdy plac budowy wiąże się z obecnością konkretnych zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników. Z tego powodu budowa wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które mają na niej pracować. Niektóre z nich wspomagają także sam proces budowy.

Wiąże się to między innymi z koniecznością zabezpieczenia wykopów. Ma to podwójne znaczenie:

  • bezpieczeństwo pracowników wykonujących wykopy – jeżeli ściana wykopu ulegnie uszkodzeniu, nie zostaną oni zasypani,
  • utrzymanie odpowiedniego kształtu wolnych przestrzeni – wykopy mające kształt np. murów, dzięki deskowaniu zostają utrzymane w pożądanej formie, co zapewnia utrzymanie odpowiedniego kształtu po zalaniu płynnym betonem. Dodatkowo w oszalowanych wykopach możliwe jest ułożenie stalowych prętów, co po zalaniu betonem i jego zastygnięciu tworzy elementy żelbetowe.

Innym określeniem na systemy deskowań jest szalowanie. Nazywa się tak układ powiązanych ze sobą drewnianych składników, dzięki któremu możliwe jest formowanie betonu w zaplanowanym kształcie.
Stosuje się je zarówno przy budowie budynków mieszkalnych, jak i użytkowych.
Różne firmy budowlane korzystają z różnych systemów deskowań, między innymi deskowanie wykopów oraz deskowania stropowe.

Co prawda nazwa sugeruje wykorzystanie drewnianych desek, do deskowania wykorzystuje się często płyty metalowe lub wykonane z drewnianych wiórów lub wodoodpornej sklejki, często stosowane w produkcji betonowych prefabrykatów.

Wśród używanych współcześnie rodzajów szalunków można wymienić między innymi:

Szalunki stropowe – mają za zadanie podtrzymywać strop, czyli po prostu sufit. Szczególnie ważne jest, by stemple służące do podpory w tym rodzaju szalunku były bardzo równomiernie rozłożone. To na nich układane są dźwigary z drewna lub płyt OSB.
Przy stropach o dużych powierzchniach stosuje się tzw. stoliki szalunkowe, mocowane przy wykorzystaniu dźwigu na specjalnych, wcześniej przygotowanych podporach.

Szalunki do wykopów – opisane wcześniej systemy zabezpieczające wykopy przy różnego rodzaju pracach ziemnych oraz rodzajach gruntów. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczanie wykopów przed zasypaniem. W deskowaniu wykopów najczęściej stosuje się szalunki drewniane bądź ultralekkie, wykonane z aluminium.
Z kolei w budownictwie mieszkaniowym stosuje się tzw. szalunki średnie, a przemysłowym – ciężkie, sporządzane z bardzo grubej i wytrzymałej blachy stalowej.

Szalunki ścienne – wykonywane w celu zabezpieczenia otworów w ścianach – na przykład takich, z których mają powstać okna i drzwi. W tym celu wykorzystuje się tzw. nadproża.
Wśród systemów ściennych wyróżnia się szalunki lekkogabarytowe oraz średniogabarytowe; różnią się one między sobą konstrukcją oraz zastosowaniem. Warto przy tym zaznaczyć, że do montowania szalunków lekkogabarytowych nie jest konieczne wykorzystanie dźwigu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *