Różne lawety na różne sytuacje

W zależności od wymagań i oczekiwań każdego klienta pomoc drogowa oferuje usługi z wykorzystaniem różnego rodzaju lawet, które spełnią najbardziej wygórowane potrzeby. Umożliwia to osiądnięcie korzyści przez obie ze stron, gdyż implikuje możliwość zmniejszenia kosztów dla firmy oraz dla samego kierującego, a także skraca czas załadunku samochodu oraz komfort samego przewozu i bezpieczeństwo ładunku w trasie.

Rodzaje lawet

Autolaweta to pojazd poruszający się po drogach, który został specjalnie dostosowany do transportowania innych pojazdów, dzięki posiadaniu przestrzeni transportowej będącej tym samym integralną cząścią pojazdu z dużą masą nośną. Do najpopularniejszych rodzajów lawet, które obecnie wykorzystuje na drogach pomoc drogowa zalicza się:

  • autolawety z platformą,
  • autolawety ze zintegrowaną platformą,
  • autolawety łańcuchowo-hakowe,
  • autolawety z windą.

Autolaweta z platformą

Pierwszym z wymienionych powyżej typów holowników jest holowanie kraków z platformą. Obecnie są one najpowszechniej stosowanymi lawetami nie tylko na polskich drogach, ale i również na drogach całego świata. Zamieszczona na niech hydrauliczna platforma niezwykle upraszcza proces wprowadzenia i sprowadzenia holowanego pojazdu, dzięki czemu okazuje się niezwykle pomocna podczas transportowania samochodów powypadkowych lub mocno uszkodzonych. Prostota obsługi powoduje, że jest to tym samym najbardziej bezpieczny rodzaj lawety, które są dostępne na rynku, tym samym niosąc ze sobą stosunkowo niewielkie ryzyko wystąpienia szkód na transportowanym pojeździe.

Autolaweta ze zintegrowaną platformą

Ten rodzaj lawety charakteryzuje się posiadaniem zintegrowanych najazdów, które umożliwiają holowanie wielkogabarytowych pojazdów, takich jak busy, autobusy czy ciężarówki. Jest to możliwie dzięki wykorzystaniu specjalnego wysuwanego ramienia, które schowane jest w korpusie holownika oraz parze dodatkowych osi, która zwiększają wydolność lawety. Taki stan rzeczy powoduje, że lawety tego rodzaju mogą transportować bardzo ciężkie ładunki na dalekich trasach

Autolawety łańcuchowo-hakowe

Współcześnie wykorzystuje się ten rodzaj holowników do transportowania samochodów na złomowisko. Powoduje to, że tego rodzaju holowniki są najrzadziej wykorzystywanym rodzajem lawet. Wynika to z faktu, iż łańcuchy, w które są one wyposażone często uszkadzają karoserię transportowanego pojazdu. Jest to jednak laweta, która jako jedna z niewielu umożliwia w łatwy sposób transportowanie mocno uszkodzonych pojazdów, które na przykład nie posiadają kół lub części nadwozia.

Autolaweta z windą

W tym wypadku mechanizm załadunku pojazdu jest podobny do tego, który zastosowany zostal we wspomnianych wcześniej lawetach łańcuchowo-hakowych, jednak w tym przypadku do załadunku i wyładunku samochodu wykorzystywane jest specjalne mniej inwazyjne jarzmo, które umieszcza się pod przednimi lub tylnimi kolami transportowanego pojazdu. Specjalnie przystosowana winda umożliwia wygodne wciągnięcie i zdjęcie samochodu, tym samym minimalizując ryzyko jego uszkodzenia podczas załadunku oraz samego transportu.