Nowa jakość, czyli drony Autel

W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny rozwój dronów na rynku cywilny. Było to naturalnym rozwinięciem tego typu statków powietrznych wykorzystywanych w siłach zbrojnych różnych państw. Oprócz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych są one wykorzystywane przy coraz bardziej zróżnicowanych pracach takich jak skanowanie terenu, tworzenie map lotniczych, dostarczanie przesyłek oraz wspomaganie tworzenia filmów. Jednym z producentów dronów wyposażonych w kamerę, a co za tym idzie pozwalających na loty BLOS, jest firma Autel.

Drony Autel są to dosyć kompaktowe rozwiązania w konfiguracji quadrocopter, których waga mieści się w przedziale 1-1,5 kg. Wyposażone są one w pojemną baterię około 7000 mAh, która pozwala na pracę do 40 minut i zasięg do 5 km. Poza tym akumulatory są specjalnie zabezpieczone przed wypadnięciem podczas gwałtownych manewrów, których prędkość może dochodzić nawet do 72 km/h. Drony wyposażone są w czujniki wizyjne, które wykrywają potencjalne zagrożenia, a dwu rdzeniowy procesor sztucznej inteligencji umożliwia unikanie ewentualnych kolizji. Podnosi to bezpieczeństwo i ułatwia sterowanie nimi dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu urządzeniami. Sterowanie dronem możliwe jest za pomocą dedykowanego kontrolera. Natomiast podgląd obrazu i dostęp do zaawansowanych opcji jest możliwy za pomocą dedykowanej aplikacji, a komunikacja odbywa się na częstotliwości WiFI, czyli 2,4 GHz. Pozwala to na wyposażenie dronów w funkcję strumieniowania obrazu w czasie rzeczywistym. Ponadto zainstalowane oprogramowanie umożliwia włączenie trybu śledzenia i zawisu.
W zależności od modelu drony wyposażone są w różne kamery główne. Dron 8k jest zaopatrzony w kamerę 48 Mpix, która umożliwia nagrywanie obrazu w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli. Natomiast dron 6k posiada kamerę 20 Mpix, a obraz nagrywany jest w rozdzielczości 5472 x 3076 pikseli. Dodatkowo kamera jest wyposażona w technologię HDR, dzięki której obraz ma bardziej wyraziste kolory. Obrazy zapisane są w formie JPEG i RAW, który to pozwala na późniejszą ich obróbkę, a kodowanie obrazu odbywa się za pomocą kodeków H.265 i H.264.
Tak wysoka rozdzielczość pozwala na tworzenie profesjonalnych ujęć filmowych, ale także wykorzystywać wykonane zdjęcia w tworzeniu różnego rodzaju map. Wysoka jakość zdjęć pozwala także na dokonywanie przeglądów miejsc położonych wysoko i trudno dostępnych takich jak kominy, linie wysokiego napięcia itp.

Drony Autel, w zależności od modelu i dodatkowego wyposażenia, kosztują około 6 – 9 tys. zł. Cena ta jest adekwatna do oferowanej jakości produktu i szerokiego zakresu możliwości. Jest to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, których praca wymaga pośredni i bezpośrednio wykonywania zdjęć i filmów wysoko położonych obiektów lub powierzchni Ziemi z perspektywy tzw. lotu ptaka.