Czy chcemy tego czy nie to każdy z nas umrze. Odejdą bliscy w rodzinie, przyjaciele, następnie my… Właśnie z tego powodu ludzie celebrują ostatnie pożegnanie i skłaniają się do organizacji pogrzebu. W końcu jest to pewnego rodzaju okazanie szacunku nieboszczykowi. Na każdym krańcu świata można znaleźć tradycyjne formy pożegnania zmarłego, które są charakterystyczne dla danego terenu.
U nas zaliczamy do niech czuwanie i organizację nabożeństwa na cmentarzu z obecnością osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie uroczystości. Dodatkowo towarzyszymy zmarłemu będącemu w trumnie w kondukcie żałobnym w drodze na cmentarz, na który zgodnie idzie cała rodzina oraz wszyscy uczestnicy nabożeństwa. W ten sposób towarzyszymy bliskiemu aż do miejsca złożenia jego szczątków i na miejscu składamy na grobie kwiaty i wieńce. W celu celu oddania czci zmarłemu rodzina bardzo często decyduje się na skorzystanie z usług osób zajmujących się wykonywaniem nagrobków. Niemal każdy zakład kamieniarski ma w swojej ofercie mniejsze i większe pomniki, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym klientom. Istnieją różne sposoby zdobienia miejsca pochówku. Czasami są to symboliczne krzyże wykonane z granitu, a czasami ogromne grobowce z figurami przedstawiającymi anioły. Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań rodziny, która najlepiej znała osobę zmarłą.
Ponadto, nagrobki kraków muszą spełniać także wymagania odnośnie tradycji lokalnych oraz tego w jakiej wierze żył nieboszczyk. W końcu wyznawcy Judaizmu na cmentarzach stawiają macewy, a Muzułmanie symboliczny kamienny słup z turbanem. Niezależnie od wyznawanej wiary z pewnością dla każdej rodziny ma znaczenie to z jakiego materiału zostanie wykonany nagrobek. Powinien być on trwały, a zarazem estetyczny. W końcu jest to inwestycja na wiele długich lat. Zresztą wielki grób rodzinny wykonany z drogiego kamienia musi przetrwać przynajmniej kilkadziesiąt lat. Jednym z najbardziej znanych materiałów wykorzystywanych do tworzenia nagrobków jest kamień znany od starożytności, czyli marmur. Niemal wszyscy wiedzą, że od zarania dziejów jest stosowany w rzeźbiarstwie i budowlach architektonicznych ze względu na swoją trwałość i estetykę.
Oczywiście najbardziej rozpowszechniony jest w miejscach, gdzie występuję jego największe złoża. Kamień wydobywa się w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. W Polsce nie mamy zbyt wiele miejsc gdzie występuje, ale można go spotkać w Sudetach, gdzie wydobywa się białą i zieloną odmianę kamienia. Oczywiście nam kojarzy się z wyjątkowym smakiem i prestiżem z powodu wysokiej ceny jaką trzeba zapłacić za materiał, który jest ceniony na całym świecie niezależnie od szerokości geograficznej. W innych miejscach na świecie bardziej kosztowny jest jednak granit, który w Polsce traktuje się nieco po macoszemu. W końcu niemal wszystkie polskie nagrobki są z niego wykonywane ze względu na dostępność i dość przystępną cenę. Z marmurem jest inaczej, ponieważ na cenę kamienia wpływa nie tylko jego ograniczona dostępność, ale także skomplikowany sposób wydobywania. W porównaniu do innych kamieni trzeba się bardziej postarać, ponieważ marmur nie może być wydobywany za pomocą materiałów wybuchowych.
Należy wycinać bloki, by nie straciły one swojej wartości i właściwości mechanicznych.Wybuchy powodują spękanie skał, dlatego kruchy materiał traci na swojej jakości.To jedna z głównych przyczyn wysokich cen nagrobków wykonanych z marmuru. Dodatkowo jest to dość wrażliwy na błędy w wykonawstwie materiał.